Новини

Антиоксиданти

Організм,в процесі метаболізму,постійно синтезує активні радикали кисню та азоту.
Це не страшно, за умови,якщо вам двадцять років,ви активно займаєтесь спортом та мешкаєте в Швейцарських Альпах. Якщо ж ні,та: вам далеко за двадцять,проживаєте в індустріальному місті, маєте шкідливі звички, користуєтесь мікрохвильовкою і “мобілкою” то, можу вас запевнити:ваш організм вже “грабують.”
З уроків фізики нам відомо: все навколо нас складається з молекул, молекули з атомів, атоми з електронів,протонів і т.д. Так от “вільні радикали”це такі молекули, у оболонці яких є один, або кілька неспарених електрона. Коли молекула втрачає один електрон, або має один зайвий,образно кажучи їй “зриває дах”, вона перетворюється на агресивно налаштованого “радикала” та починає “грабувати”своїх сусідів.” Зрадницю” слід негайно нейтралізувати, бо вона наче вампір,перетворює на собі подібних, корисні молекули, які опинилися поруч.
Фактори активізації, вільних радикалів, можуть знаходитись, як в самому організмі, так і поза ним. Хронічні захворювання, запальні процеси, неправильне харчування, стреси, шкідливі звички, УФ випромінювання та багато подібних, інших причин, наражають наш організм на небезпеку “зустрітись” з радикально налаштованими молекулами.
Не всі з них є «поганими», деякі навіть дуже важливі для процесів, що відбуваються в нашому тілі. Але,якщо кисень,вступаючи в реакції утворює вільні радикали, то все стає дуже небезпечно. Кисень має властивість ушкоджувати клітинні компоненти – ліпіди, ДНК, білки – руйнуючи здорові клітини.
Цей процес викликає окислення стабільних молекул, їх пошкодження та перетворення на вільних радикалів,розпочинається ланцюгова реакція.
Надлишок пошкоджених молекул, веде до надмірного окислення ліпідів – основи клітинних мембран – і, в результаті,це викликає проблеми у внутрішніх органах. У шкірі провокує порушення функцій, викликаючи втрату вологи та еластичності, пігментні плями, утворення зморшок та найстрашніше – рак.
Звісно в організмі кожної людини”вбудований”захист,який здатний адекватно реагувати на подібні виклики. Але з роками “захист” слабшає, а кількість викликів збільшується. Найкращий спосіб захисту від вільних радикалів, за допомогою інших молекул, із здатністю діяти,як антиокислювач. Організм здатний самостійно генерувати деякі антиоксиданти, але без нашої допомоги, йому доводиться скрутно.
Антиоксиданти – це натуральні компоненти,потрапляючи в організм, вони захищають клітини від шкідливої дії окислення, допомагають побороти вільні радикали шляхом знешкодження або попередженням процесу ланцюгової реакції,викликаної вільними радикалами.З наукової точки зору процес виглядає так: перед тим, як вільні радикали прагнуть відірвати електрон, з’являється антиоксидант і добровільно віддає “грабіжнику” свій електрон. Таким чином,всі залишаються задоволені, вільний радикал, “розчулений”вчинком свого ворога та отримавши свій електрон, заспокоюється,а клітини тіла залишаються захищеними, за умови,якщо в організмі є достатня кількість антиоксидантів.
Залежно від принципу дії антиоксиданти можна розділити на наступні групи.
1. Антиоксиданти, що попереджають окислювальні процеси. Сюди належать антиоксидантні ферменти, що виробляються організмом.
2.Антиоксиданти, що нейтралізують вільні радикали шляхом передачі електрона вільному радикалу. В процесі вони стають самі вільними радикалами, але із меншою потужністю. Тоді цей створений вільний радикал «нейтралізується» іншим антиоксидантом, і процес триває до тих пір, поки «розведений» вільний радикал більше не буде шкодити клітинам.
Антиоксидантами можуть бути і вітаміни,і мінерали і різноманітні фітохімічні сполуки,більшість з них походить з рослинного світу.
Бета-каротин-міститься в жовто-червоних плодах, наприклад, морква, гарбуз, томати, солодка картопля, перець, абрикоси, манго, а також зелених – броколі, шпинат, капуста.
Вітамін С-цитрусові, смородина, ківі, полуниця, перець і інші фрукти і овочі.
Вітамін Е-рослинні олії.
Селен-має тваринне походження,а також міститься в овочах і фруктах.
Цинк-рослинні і тваринні продукти.
Поліфеноли-Червоно-фіолетові або жовті ягоди,зелений і чорний чай, какао, кава.
Фітоестрогени-містяться в зернових і бобових культурах, таких як соєві боби, насіння льону.
Сульфіди-цибуля,часник, спеції.
До антиоксидантів також належить аскорбінова кислота (вітамін С), ретинол (отриманий з вітаміну А), токофероли і токотрієноли (вітамін Е), мелатонін, каротиноїди (такі як лікопен), і поліфеноли (гідрокситирозол, олеуропеїн, ресвератрол тощо).
Відкриття антиоксидантів та їх важливості в косметології відбулося не так давно. Тривають дослідження та експерименти, сьогодні можна із впевненістю сказати, що компоненти із антиоксидантними властивостями одні із найважливіших та найнеобхідніших у косметичних засобах. Адже такі засоби для догляду подарують не лише красу, але й здоров’я вашій шкірі.
Розглянемо більш детально декілька популярних антиоксидантів,які знайшли своє застосування в косметології.
В процесі виробництва енергії в клітинах відбувається утворення побічного продукту у вигляді молекул-окислювачів,які при високій концентрації,наносять суттєву шкоду здоров’ю.Окислювачі пошкоджують волокна колагену і еластину, пригнічуючи їх синтез, що призводить до зниження пружності та еластичності епідермального шару, прискорюючи утворення глибоких зморшок і обвисання шкіри. Захисні механізми шкіри слабшають, погіршуються процеси регенерації та оновлення клітин.
Q10 відіграє двояку роль,в механізмі виробництва енергії в клітинах,
з однієї сторони сприяє збільшенню енергії,а з другої,допомагає нейтралізувати
вільні радикали.Після 30років,виробництво організмом коензимуQ10,суттєво зменшується,також на кількість коензиму,впливають деякі хвороби:гіпертонія,сахарний діабет,ожиріння,онкологія.Половину,необхідної кількості Q10 виробляє організм,інша половина повинна надходити ззовні.Природні аналоги коензима-ананаси,шпінат,полуниця,м’ясо,риба,арахіс.Про Q10 говорять,як про речовину здатну
захистити від старості.
Вітаміну Е.
Вітамін E-це чотири подібні за структурою вітаміни,які називаються токоферолами.
Найбільшу оздоровчу активність має D-альфа-токоферол.
Вітамін Е належить до жиророзчинних вітамінів і потрібний для забезпечення захисту і нормального функціонування оболонок клітин.
Пояснюється це тим, що мембрани клітин складаються з жирів, які можуть, окислюватися під дією надмірної кількості вільних радикалів.Вітамін Е нейтралізує вільні радикали, внаслідок чого мембрани залишаються неушкодженими.
Ця функція захищати мембрани стосується всіх клітин без винятку.
Дефіцит вітаміну Е призводить до окислення жирів в оболонках клітин.
Вітамін Е захищає від “псування”омега-3 жири, чим посилює їх протизапальну дію, знижує ризик утворення тромбів,захищає від руйнування:вітамін А та коензим Q10.
Вітамін Е — ключовий фактор міцного імунітету і здоров’я шкіри та очей.
Найкраще виявляє свою активність у поєднанні з вітаміном С та селеном.
Дефіцит вітаміну Е передусім спричинює руйнування м’язових волокон та нервових клітин, тих клітин, які мають найбільшу активність та найбільший ризик до ушкодження.
Антиоксиданти -важливі інгредієнти для виробництва косметики. Вони переривають окислювальні реакції та запобігають впливу вільних радикалів. З одного боку вони запобігають деградації природних інгредієнтів в косметичних засобах, з іншого
захищають клітини шкіри від пошкодження та сповільнюють процеси старіння.
В склад омолоджувальних кремів для шкіри входять антиоксиданти, які проникаючи в верхні шари шкіри, сприяють її відновленню та підтягненню.Звісно
використання крему дає результати і шкіра ставатиме свіжішою та привабливішою, але для стійкого результату, необхідно, одночасно, насичувати шкіру з зсередини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *