У 1956 році німецький вчений Шульц вперше ввів поняття SPF (Sun Protection Factor). Він показує, наскільки сонцезахисний засіб добре захищає шкіру і у скільки разів довше можна засмагати, щоб не отримати опік. З того часу, виробники сонцезахисних засобів у всьому світі, зобов’язані попередньо перевірити свою продукцію і підтвердити правильність заявленого сонцезахисного фактора. Але,SPF є середньою величиною, виведеною з біологічних тестів з типовими для таких тестів похибками.Тому можна припустити, що частина споживачів захищена надмірно, а частина — недостатньо, це як правило, залежить від звичок користувача.
Істотним моментом є товщина використовуваного сонцезахисного засобу. У тестах наносять 2 мг/см², а у реальних умовах — від 0,5 мг до 3 мг/см2- Так що абсолютно точно розрахувати час дозволеного перебування на сонці неможливо. Дерматологи вважають, що значення SPF, сонцезахисного засобу з урахуванням звичайного способу нанесення треба, як правило, поділяти на З чи 4.
Нині переконання щодо об’єктивності SPF переглядається, проте кращого показника, поки не запропоновано. Число, що стоїть поруч із SPF абревіатурою, вказує на дозу B-променів, яку ви можете отримати без загрози опіку.
Що вищий індекс SPF, то більше ультрафіолету блокує засіб.
Наприклад, SPF 15 нейтралізує 93% UVB-променів, а SPF 50 – 98%. Водночас жодна косметика із SPF не здатна убезпечити шкіру від 100% променів.
Ультрафіолетові промені, які досягають поверхні Землі, поділяють на дві групи – А і B.
Короткі, UVB-промені, вражають лише верхні шари шкіри.Найбільшу небезпеку вони становлять у період активного сонячного випромінювання – з 10 ранку до 16-ої години.
UVA-промені, відповідальні за засмагу, проникають значно глибше та завдають шкоди колагеновим та еластиновим волокнам шкіри. Як наслідок, шкіра швидше втрачає пружність та еластичність, починає провисати, вкривається зморшками та довше відновлюється.
Промені спектра A проходять крізь хмари та скло тому стерегтися їх варто в будь-яку погоду.
Вплив ультрафіолету на шкіру має накопичувальний характер. Серед довгострокових наслідків – ризик розвитку меланоми та передчасне старіння шкіри.
Світла шкіра найбільше схильна до опіків.
Утім, темніший колір, зовсім не привід нехтувати фотозахистом. Шкіра може не реагувати на сонце почервонінням, але зазнавати пошкоджень на глибших рівнях.
Щоб запобігти опікам і фотостарінню, захищатись від сонця потрібно всім. Та особливо обережними треба бути людям із деякими формами псоріазу та акне, гіперпігментацією, розацеа , а також із післяопераційними шрамами та великою кількістю родимок.
Сучасне суспільство, в цілому, обізнане про необхідність, захищати шкіру від сонця та небезпеку виникнення серйозних наслідків від опромінення.Проте уявлення про здоров’я, зокрема і про дію сонячного випромінювання та методи захисту, сильно різняться у людей з різних соціальних груп і залежать від їхньої професії, віку, статі,тощо. Наприклад, молоді люди більше покладаються на сонцезахисну косметику, а старше покоління воліє закриватися від сонця одягом.
Високі дози УФ-випромінювання спричинюють розширення судин шкіри людини та почервоніння. Мінімальну дозу опромінення, що викликає почервоніння (еритему), назвали мінімальною еритемною дозою, скорочено МЕД.
МЕД – це не постійна величина, вона залежить від людини, кольору шкіри, віку, від ділянки тіла і сезону. Відомо, що UVA-випромінювання, викликає слабшу еритему і пігментацію, ніж UVB.
Для захисту шкіри від негативної дії УФ променів до складу косметичних
препаратів включають ряд спеціальних речовин, що відбивають або нейтралізує
дію ультрафіолету — УФ фільтри. Це речовини, які вибірково поглинають
випромінювання UVA, або UVВ спектру.
За своєю природою УФ фільтри поділяються на дві групи.
Хімічні фільтри група різноманітних за своєю хімічною природою органічних сполук, які поглинають УФ випромінювання з подальшим виділенням тепла або флуоресценції, поглинаючи сонячне випромінювання, вони нейтралізуючи його негативний вплив на шкіру.Такі засоби прозорі, легко вбираються, але можуть викликати подразнення на чутливій шкірі.
Найпопулярніші хімічні фільтри – октокрілен, оксібензон, октісалат і авобензон
Фізичні фільтри — речовини з дисперсними частками розміром близько декількох
мікрон.
Прогрес, досягнутий у вивченні фізіології шкіри, механізмів її старіння, захворювань, дозволив розробникам косметичних засобів підійти до справи усвідомлено, виходячи з потреб шкіри і механізму дії активних компонентів.
Нанокосметологія – нова революційна галузь, що відкриває шлях до молодості і краси не вдаючись до інструментів пластичної хірургії та агресивних методів косметології.
Так звані фізичні УФ фільтри -це продукти сучасних технологій, при яких застосовуються матеріали з розмірами частинок менше 100 нанометрів. Найширше застосовуваними наночастинками в косметиці є неорганічні, фізичні УФ-фільтри: оксид цинку та діоксид титану. Ці речовини, використовуються у подрібненому вигляді, їх не видно на шкірі після нанесення.
Фізичні, або мінеральні, фільтри – відбивають сонячні промені від поверхні шкіри. Як правило, вони дещо вибілюють шкіру та залишають на ній наліт. Косметику з мінеральними фільтрами можна використовувати навіть на чутливій шкірі.
Деякі виробники косметики поєднують у формулах обидва види фільтрів.
Чимало базових рослинних олій містять природні сонцезахисні фільтри, а
ефірні олії активізують вироблення пігменту і фіксують загар.
Рослинні інгредієнти доцільно використовувати для інтенсифікації сонцезахисних
властивостей косметичних продуктів, тому що:
– є рослинні олії та масла, які ефективно захищають шкіру від УФ-променів обох типів.
– при цьому гарантовано набувається гарний, рівномірний і, що важливо,
стійкий загар.
– не буде ні сухості, ні лущення, адже масла утримують вологу в шкірі, живлять
її і стимулюють процес регенерації під час і після сонячних ванн.
– косметичні засоби з маслами не вимагають повторного нанесення навіть після
купання.
Обираючи формат сонцезахисного засобу, орієнтуйтесь на особливості шкіри: суху задовольнить класичний сонцезахисний крем або молочко; жирній та комбінованій буде комфортніше з гелем, лосьйоном або флюїдом, які не залишатимуть блиску.
На вразливих ділянках шкіри на кшталт вух, носа та контуру очей, а також на татуюваннях і шрамах, доцільно використовувати засоби у форматі стіка. На важкодоступних – сонцезахисні спреї.
Не забувайте захищати від ультрафіолету губи: статистика показує, що цю зону часто вражає рак шкіри, а також волосся. Сонячні промені здатні спричинити сухість, ламкість і тьмяність волосся. До того ж UV-випромінювання – один із тригерів передчасного старіння та активного випадіння волосся. Вберегти волосся допоможуть крислаті головні убори та спеціальні сонцезахисні засоби.
Сонцезахисний крем – останній етап денного догляду за шкірою, тож використовувати його треба вже після сироватки та базового крему. Важливо, щоб попередні засоби встигли увібратись, а шкіра була суха.
Дерматологи рекомендують наносити сонцезахисний засіб за 15-30 хвилин до виходу на вулицю. Якщо далі ви плануєте використати тональний крем, витримайте паузу хоча би в 5-10 хвилин. Найкраще з тональними засобами «дружать» легкі флюїди: креми з насиченою текстурою можуть конфліктувати з основою та надавати шкірі небажаного блиску.
Покривати сонцезахисним засобом треба всі незахищені одягом і взуттям частини тіла. Не забувайте про тильну частину шиї, вуха, лінію росту волосся та верхню частину стопи.
Незалежно від індексу SPF, типу фільтрів і формату вашого санскриту, поновлювати захист треба раз на дві години або ж після контакту з водою чи інтенсивного потовиділення. Якщо засіб помарковано як водостійкий, дотримуйтесь інструкцій на пакуванні та нанесіть повторний шар не пізніше, ніж вказано в інструкції.
Ось деякі рекомендації дерматологів щодо захисту шкіри від УФ-випромінювання:
-носіть одяг із щільних натуральних тканин, який добре закриває тіло (довгі рукави, довга спідниця чи штани);
-використовуйте одяг, де на етикетці зазначений SPF (фактор захисту), більший 40. Тести показали, що тканина блокує УФ-випромінювання значно ефективніше, ніж сонцезахисні фільтри у косметичних засобах;
-носіть капелюх із широкими полями;
-намагайтеся триматися в тіні;
-на всі місця, не закриті одягом, перед виходом з будинку нанесіть сонцезахисні засоби;
-наносьте сонцезахисний засіб за 30 хвилин до виходу з приміщення і повторно
після купання в морі чи річці.
-якщо після нанесення сонцезахисного засобу з’явилися висипання
не використовуйте його повторно;
-уникайте сонцезахисних засобів, що містять параамінобензойну кислоту, якщо у вас підвищена чутливість до сульфаніламідів, тіазидів;
-захищайте очі сонцезахисними окулярами
УФ-промені згубно впливають на очі
-не лежіть на піску, поверхнях білого кольору-вони відбивають УФ-промені.
УФ фільтри

13
Лют